A product costs $5 to make. Charge $7, you make $2 per unit. Charge $9, you make $4. At $9, you need to sell only 100 units to match the profit from selling 180 at $7. Most businesses fail because they don't understand this math.
Chapters
If you make a product that costs $5 to produce, how much should you charge for it? I don't know, but there's a simple bit of arithmetic that you can do to understand the sensitivity in pricing. Supposing your product costs $5 to make and you're wondering whether you want to charge either $7 for it or $9 for it. Well, if you charge $7 for it, you're making $2 a unit. Duh! If you charge $9 a unit, you're making $4 per piece, or twice as much. Double duh. That means, assuming all other things are equal, you need to sell twice as many products at $7 compared to $9 to make the same amount of profit. May not feel like that, but the math doesn't lie. 100 products sold at $9 makes you more money than 180 sold at $7. Most businesses don't fail because of a lack of customers. They fail because they don't understand pricing.