A supplier confirms they make Ralph Lauren underwear for $1.80 per piece at minimum order of 2,000 units. Their main customers are in Japan. Uniqlo's underwear sells for $20 a pair in the U.S., while this supplier's cost is roughly $4 to $5 per pair.
You guys make this for Ralph Lauren? Yes. Really? Yes. If I want to make something like this, what is the MOQ?
Uh, the MOQ is, uh, honestly, it's like, uh, 2,000 pieces.
2,000?
Yes.
Can you do any less?
Yeah, sure. But the price will be more.
That's okay. What's the lowest you could do?
Lowest quantity? Quantity is, uh, 1,000 pieces. 1,000 is the lowest? Yes.
What's the cost for 2,000?
I think you can get $1.8.
$1.8? Yes.
Oh, and you guys make all of that stuff also for Ralph? Yes.
So similar price for all of this stuff, I assume?
Yes. And you guys work with Joe Boxer? Not directly. We do Joe Boxer through trading companies in Shanghai, I think. So it's not directly.
Okay. So you made a lot of boxers for Joe Boxer?
Not a lot.
Not a lot.
Our main customer is from Japan.
Oh, really? Yes. You know, it's funny, like, Uniqlo underwear is very expensive. Like, they have the special one that's like expensive. It's like $20 a pair.