Whey protein costs about $1.50 a day for 50 grams and delivers muscle growth, reduced hunger, and better skin. The speaker argues it's the cheapest effective protein for students, and that food corporations deliberately push low-quality foods to benefit pharmaceutical companies.
Chapters
If you're in college, you're on a budget, the cheapest thing you can get is whey protein. Add 50 grams of whey protein per day, it's going to cost you about a buck and a half. And when you do that, like, oh, my God, I'm not hungry all the time. Wow. I'm growing muscles. Wow. I got lean. My cravings went away, My brain performance went up. My skin got better. And you have these evil corporations trying to convince you that the cheapest peasant food with the most toxins is somehow the most nutritious. Cause they realize it's expensive to give you quality food, and they can convince you crappy food is quality food. They win and you lose. And when you lose, you get sick. And when you get sick, their partners in the pharmaceutical companies are just waiting to help out so you can opt out of that whole system. And it starts on your plate. And you save money with the stuff that I teach in the bulletproof diet or on my blog, it's just not that hard.