HUR kan VATTEN kosta 70 kronor???

Johan Åberg and Robert compare buying Loka water at Lidl for 8 SEK versus 7-Eleven for 25 SEK, exploring why convenience stores charge triple the price. They discuss how you're paying not just for the product but for longer hours, immediate availability, and the experience of shopping there.
Chapters
Idag ska vi shoppa och vi ska in på Lidl. Vad ska vi göra på Lidl? Ja, det får du se alldeles strax.
Bacon i strimlor. Jag har inte ätit kött sedan 2011. Idag är inte dagen att börja. Här har vi någonting. En automatisk svetshjälm. Är det det vi ska ha idag? Nej, det är inte det vi ska ha. Tror du om den här, Robert?
Kongstrång.
Jag har aldrig druckit. Wild Power. Det är ett ordentligt läfte.
Men här har vi Classic Saskia. 7,90 eller en liter för 5,27.
Ta den här. Då har vi bara en grej kvar.
Vi ska ha en loka här.
Jordgubb och granatäpple.
En loka för 8 spänn exklusiv pant. Ja, det var ju billigt. Det vi ska prata om idag det är ju vad man egentligen köper när man köper någonting. För på Lidl så köper man ju att någonting är billigt. Och de har ju gjort det så mycket så att de till och med när inflationen gick upp och Ica och andra de höjde och höjde priserna då sänkte Lidl-priserna eller höll dem fast för att inte bidra till inflationen. Så kommittade de till sitt löfte. Och nu ska vi in här på Seven Eleven och se vad som händer när man köper en Loka här.
Det vi har köpt här innan det var ju Loka. Så då ska vi hitta Loka här också. Så då har vi Loka citron här då. Det är det vi har här. Och det blir ju då 25 spänn. Varför är det dyrare här? Det kan man undra. Det ska vi prata om alldeles strax. Men en sak som är intressant är det här.
Med öppettider.
06 till 23.
Men fredag och lördag.
06 till 01.30.
Så nu ska vi till min favoritrestaurang. Jag är in i slasket här. Ska vi hoppa i det här? Nej! Nu gick Robert för långsamt här. Så jag får stå och vänta ett rögljus till. Knappen är paj!
Är du redo att beställa? Jag är redo att beställa. Jag har ju redan ätit lunch så jag skulle vilja ha en chokladtyffel, en cappuccino och sen så en mineralvatten. Mineralvatten. Härligt. Tack så
mycket. Tack
snälla. Vad trevligt. Det här blir väldigt bra. Hur blev det här egentligen? Saska från Lidl, 10 spänn inklusive pant. Jordgubbe och granatäpple från Lidl, 10 spänn inklusive pant. Och Loka citron från 7-11, 26 kronor. Den här är det ingen pant på, men den kostar ungefär 70 spänn. Varför är det så och vad kan jag som entreprenör lära mig av det? Det är ju att Om du bara köper en produkt, då kostar det en sak. Köper du tillgänglighet som på 7-11, då kostar det en annan sak. Och är det så att du köper möjligheten att vara i en fin miljö och kunna avnjuta det här i ett sällskap, då köper du en tredje sak och då kostar det mer. Om du bara skruvar på din produkt lite grann och skruvar på din målgrupp så kommer du kunna ta mycket bättre betalt och till och med få nöjdare kunder. Nu fick jag massa choklad på mig också.










